Miksi me valmistamme tuotteemme itse?
MELTEX on valmistanut kotimaisia infratuotteita vuodesta 1993. Matkamme alkoi Uuraisilta muovisten peltosalaojaputkien valmistuksesta, ja vuosien saatossa toimintamme on kasvanut myymälä ja tuotantolaitos kerrallaan. Mutta miksi pidämme edelleen kiinni siitä, että valmistamme tuotteemme itse Suomessa?
Vastaus on yksinkertainen: koska se takaa asiakkaillemme laadun, saatavuuden ja luotettavuuden sekä meille mahdollisuuden olla mukana rakentamassa suomalaista yhteiskuntaa. Kun valmistamme itse, teemme työtä, jolla on merkitys.
Laadunvalvonta omissa käsissä
Kun valmistamme tuotteemme omilla tuotantolaitoksilla Suomessa, tiedämme tarkalleen, mitä asiakkaamme saavat. Voimme seistä tuotteidemme takana sataprosenttisesti, sillä jokainen putki, kaivo ja suodatinkangas valmistuvat tiukan laadunvalvonnan alla.
Oma tuotanto tarkoittaa myös sitä, että voimme reagoida nopeasti, kun asiakkaidemme tarpeet vaihtelevat. Emme ole riippuvaisia ulkopuolisista toimittajista tai heidän aikatauluistaan. Sen sijaan pystymme tarvittaessa tekemään muutoksia tuotantoomme ja takaamaan toimitusvarmuuden myös haastavina aikoina.
Nopeus ja saatavuus ratkaisevat arjessa
Rakennustyömaalla viivästykset maksavat. Kun urakoitsija tarvitsee kiireellisesti salaojitusputkea tai pumppaamoa, hän ei voi odottaa viikkoja tai pahimmassa tapauksessa kuukausia toimitusta ulkomailta. Meidän tuotteemme lähtevät suomalaisista tuotantolaitoksista, ja usein ne ovat perillä jo seuraavana päivänä.
Nopeus ja toimintavarmuus syntyvät siitä, että meillä on oma tuotannonohjaus, omat varastot ja oma logistiikka. Me valmistamme, varastoimme ja toimitamme silloin kun tarvitaan – ilman välikäsiä. Asiakkaillemme tämä tarkoittaa sitä, että projektit etenevät suunnitellusti ja budjetit pysyvät hallinnassa.
Suomalainen osaaminen ja innovaatio
Vuosikymmenten kokemus suomalaisista olosuhteista on opettanut meille paljon. Tiedämme, miten talven pakkanen vaikuttaa materiaaleihin, miten keväinen routa testaa putkistojen kestävyyttä, ja miten suomalainen maaperä asettaa omat haasteensa infrastruktuurille. Tämä tieto on kultaakin kalliimpaa eikä sitä voi ostaa mistään.
Kun valmistamme tuotteemme omilla tuotantolaitoksillamme, voimme hyödyntää tätä osaamista tuotekehityksessä. Jyväskylän tuotantolaitoksemme on maailman pohjoisin maanrakennuskankaita valmistava tehdas eikä se ole sattuma. Siellä valmistetaan tuotteita, jotka on suunniteltu pohjolan vaativiin arktisiin olosuhteisiin.
Vastuullisuus ei ole markkinointipuhetta
MELTEXin koko toiminta perustuu vastuullisuuteen. Kun valmistamme itse, voimme vaikuttaa kaikkeen: energiatehokkuuteen, materiaalivalintoihin ja kierrätykseen.
Merkittävänä sähkön kuluttajana olemme käyttäneet jo usean vuoden ajan ainoastaan ilmastoneutraalia sähköä. Olemme myös lisänneet kierrätystä, parantaneet prosessiemme energiatehokkuutta ja vähentäneet jätteen määrää.
Pyrimme minimoimaan tuotteidemme kuljetuksista aiheutuvat päästöt pitämällä tuotantomme lähellä asiakkaitamme. Valmistamme myös tuotteita, jotka kestävät aikaa. Pitkäikäiset infratuotteet vähentävät korjaustarpeita ja säästävät resursseja. Tämä on meidän tapamme rakentaa yhteiskuntaa palvelevaa infrastruktuuria myös tuleville sukupolville.
Vastuullisuus tarkoittaa myös sitä, että panostamme oman henkilöstömme työturvallisuuteen, koulutukseen ja hyvinvointiin. Yli 330 ammattilaistamme tekee merkityksellistä työtä, joka näkyy jokaisen suomalaisen arjessa. Haluamme olla työnantaja, josta voi olla ylpeä
Parasta palvelua nyt ja tulevaisuudessa
Lopulta vastaus siihen, miksi valmistamme itse, on selvä: koska se toimii. Se toimii asiakkaillemme, jotka saavat laadukkaita tuotteita nopeasti. Se toimii meille, sillä voimme hallita koko tuotantoprosessia. Se toimii myös suomalaiselle yhteiskunnalle, koska kotimainen tuotanto luo työpaikkoja ja rakentaa kestävämpää tulevaisuutta yksi putki kerrallaan.
Valmistamme itse, koska uskomme, että suomalainen infrastruktuuri ansaitsee parhaat mahdolliset tuotteet ja palvelun. Oma tuotanto vaatii sitoutumista, investointeja ja pitkäjänteistä työtä, mutta se takaa sen, että voimme palvella asiakkaitamme parhaalla mahdollisella tavalla – tänään ja tulevaisuudessa.
Tulevaisuudessa tarvitaan entistä enemmän yrityksiä, jotka uskaltavat ottaa vastuun koko prosessista. Me olemme yksi niistä.

Ota yhteyttä
"*" näyttää pakolliset kentät